CTR مخفف Click Through Rate ، و به معنی میزان کلیک نسبت به رتبه است.برای مثال اگر با عبارت “طراحی سایت” یکی از صفحات شما در صفحه اول در رتبه چهارم باشد، و آن عبارت، در روز، ۱۰ بار جستجو شود، سایت شما از طریق گوگل در آن عبارت، روزانه ۲ کلیک بخورد، مقدار CTR شما در رتبه ۴ صفحه اول برای ان عبارت، برابر با ۲۰ درصد خواهد بود(۲ کلیک از ۱۰ بار نمایش به کاربرانی که جستجو کرده اند).

CTRچیست؟

CTR فقط در موتور جستجو به کار نمی رود.بلکه سیستم هایی که خدمات مانند PPC ارائه می دهند نیز به شما آمار CTR از میزان تبلیغ شما را گزارش می دهند.برای مثال وقتی بنر تبلیغاتی شما در سایت “نارون وب” در روز ۲۰۰۰ بار بازدید داده می شود و ۷۰ کلیک در روز دارد، CTR بنر شما، در آن سایت برابر با ۰.۰۵ می باشد.(نسبت کلیک نسبت به مشاهده)

چه عددی برای CTR در نتایج موتور جستجو و گوگل مناسب است؟

رتبه اول:

برای سایت هایی که و کاربر با هر نتیجه ای به هدف و نیاز خود میرسد و دیگر نیست مثل سایت های “طراحی سایت“، بین ۳۰ تا ۷۰ درصد طبیعی است.

برای سایت های دانلود که هر کدام ممکن است متفاوت باشند و کاربر با مراجعه به یک نتیجه، به هدف خود نرسد، بین ۲۰ تا ۴۰ درصد طبیعی است.

برای موضوعاتی که خاص گشت و گذار دارند.مثل عکس  آتلیه، عکس بازیگران، جک و سرگرمی و تفریحی و … ، بین ۲۰ تا ۴۰ درصد طبیعی است.

برای سایت های با موضوع خاص صنعتی، تجاری، تجهیزات و … ، بین ۲۰ تا ۴۰ درصد طبیعی است.

برای سایت های آموزشی و خبری، بین ۱۰ تا ۲۰ درصد طبیعی است.

رتبه دوم:

رتبه دوم فاصله دو برابری (نصف) با رتبه یک را دارد. مواردی که برای رتبه یک گفته شد ، برای رتبه دو، نصف  آن، کاملا طبیعی است.

رتبه سوم و پایین تر:

هر چقدر رتبه از دو کمتر باشد، تقریبا به نصف رتبه قبلی کاهش می باید.رتبه سه نصف رتبه دو.رتبه چهار نصف رتبه سه، رتبه چهار نصف رتبه سه و … .

CTR چقدر در نتایج و رتبه بندی گوگل تاثیر دارد؟

google هیچ وقت  مستقیمی به CTR و باقی مباحث به صورت جزئی اشاره ای نکرده و نمی کند.اما حتما، طی دوره های زمانی، میزان CTR سایت های را بررسی می کند.ما در تجربه های خود به نقش مهم CTR پی بردیم و این موضوع را در دراز مدت تست کردیم.وقتی میزان CTR سایتی نسبت به رقبای خود تفاوت زیادی داشته باشد،گوگل با چشم منفی به آن سایت نگاه می کند و از استعداد آن سایت برای باقی ماند در صدر نتایج یا ارتقای رتبه، کم می کند.وقتی کارهای لازم برای حفظ CTR به اندازه طبیعی را انجام ندهید، سایت شما بعد از ارتقا، مرتب به عقب رفتن گرایش پیدا می کند.

 

طراحی سایت