موتور های جستجو دو عملکرد عمده دارند، خزیدن و یا پیمایش صفحات وب و ساخت یک لیست از صفحات برای ارائه به کاربران که بر اساس رتبه بندی هایی است که از الگوریتم های خود به دست آورده است.

وب و صفحات وب را یک شبکه گسترده از ایستگاه ها در یک سیستم مترو بزرگ در نظر بگیرید

هر ایستگاه یک صفحه وب است که شامل یک سری از محتوا مانند تصویر، متن و دیگر مدیا ها می باشد. موتور های جستجو به یک مسیر نیاز دارند تا بتوانند در تمام این ایستگاه ها توقف کنند، بنابر این آن ها از بهترین لینک ها استفاده می کنن.

ساختار یک لینک، با همه صفحات مرتبط است

لینک ها به موتور های جستجو را قادر می سازند تا به میلیارد ها اسناد متصل به وب دسترسی داشته و به وسیله خزنده ها و یا عنکبوت ها آنها را بررسی کنند.

هنگامی که موتور جستجو این صفحات را پیدا کند، کد صفحات را جدا کرده و قطعاتی از آن را در پایگاه های داده عظیم ذخیره می کنند تا برای انجام پرس و جو از آن ها استفاده کند. برای انجام این کار موتور های جستجو که میلیارد ها داده را بررسی می کند، برای سهولت و کاهش زمان مراکز داده خود را در سراسر جهان ایجاد کرده اند.

این مراکز که انحصاری برای آن موتور جستجو می باشد دارای هزاران کامپیوتر هستند که با سرعت بالایی با اطلاعات کار می کنند. درخواست ها به سرعت پاسخ داده می شوند حتی کمتر از یک ثانیه تا بتوانند در چرخه رقابت باقی بمانند.

موتور های جستجو را میتوان ماشین های پاسخ نامید. وقتی فردی یک جستجو انجام میدهد، یک دسته از میلیارد ها اطلاعات را مرتب می کند و دو کار انجام می دهد؛ اول، تنها نتایجی را برای پرس و جو جستجوگر مرتبط است یا مفید است را فیلتر می کند، و دوم، این نتایج را بر اساس محبوبیت وب سایت های ارائه دهنده آن داده ها رتبه بندی می کند. محبوبیت و اهمیت دو مولفه اصلی برای جستجوگر ها می باشد.

موتور های جستجو چگونه ارتباط و محبوبیت را تعیین می کنند؟

برای یک موتور جستجو، ارتباط مفهوم بزرگ تری نسبت به یافتن یک صفحه با کلمات مناسب است. در روز های اولیه وب، موتور های جستجو چیزی به غیر از پیدا کردن نتایج مشابه مورد جستجو نبود و نتایج جستجوی با ارزش محدود بود. در طول سالها، روش های بهتری برای مطابقت نتایج با موارد مورد جستجو طراحی شد. امروزه صد ها عامل وجود دارد تا بهترین ارتباط بین جستجو و نتیجه ایجاد شود.

موتور های جستجو معمولا فرض را بر این می گذارند که که محبوب ترین سایت، سند و یا صفحه اطلاعات ارزشمند تری دارد.این فرضیه نسبت به رضایت کاربران با نتایج جستجو نسبتا موفق بوده است.

محبوبیت و ارتباطات به صورت دستی مشخص نمی شوند. موتور های جستجو از معادلات ریاضی یا الگوریتم برای مرتب کردن داده ها استفاده می کنند، سپس اطلاعات با ارزش تر را رتبه بندی می کنند.

این الگوریتم ها اغلب شامل صد ها متغیر هستند. در زمینه بازاریابی جستجو، این متغیر ها در دسته معیار های رتبه بندی قرار می گیرند.

بخش دوم این مطلب را در این مطلب دنبال کنید نحوه کار موتور جستجو چگونه است؟ (قسمت دوم)

نحوه کار موتور جستجو چگونه است؟

 

طراحی سایت

مطالب مرتبط