تعریف خطای ۴۰۳ ؟

خطای ۴۰۳ یکی از رایج ترین خطاهای کلاس ۴xx می باشد و از سمت کاربران “Client Side” است. علت و دلیل بوجود آمدن آن از سمت سرور است. این خطا زمانی به ما نمایش داده میشود که وب سرور به هر دلیلی دسترسی شما را محدود بداند و برای جلوگیری از دسترسی به منبع مورد نظر اقدام می‌کند. با در نظر گرفتن به ماهیت خطای ۴۰۳، هیچگونه گزارش تکمیلی و دلیل قانع کننده ای به کاربر نشان داده نمی‌شود , بعضی مواقع در وب سرور IIS این گزارش به صورت خلاصه وار ممکن است نشان داده شود.

رایج ترین پیغام‌های خطای ۴۰۳ در مرورگرها بصورت زیر می باشد:

 • Forbidden 403
 • Forbidden
 • Error ۴۰۳
 • HTTP ۴۰۳
 • Access is denied
 • Forbidden: Access is denied
 • ۴۰۳ That’s an error (در سرورهای گوگل)
 • ۰x80244018 (در سرورهای آپدیت مایکروسافت همراه با عبارت WU_E_PT_HTTP_STATUS_FORBIDDEN)
 • The website cannot display the page (در مرورگر اینترنت اکسپلورر، با عنوان “۴۰۳”)
 • You don’t have permission to access [URL] on this server

 

خطا 403 چیست؟ (راه حل آن)

دلایل رو به رویی با این ارور :

دلیل بوجود آمدن این خطا، معمولاً به صورت کامل مشخص و نمایش داده نمیشود و سرور وب سایت مورد نظر تنها با نمایش (شما اجازه استفاده از این قسمت را ندارید) اکتفا می‌کند (در وب سرور IIS معمولاً به صورت  کدهای ۴۰۳٫۲ و ۴۰۳٫۸ نمایش داده می‌شوند. IIS اطلاعات خیلی مختصری درباره دلیل خطا به کاربر نشان می‌دهد.

از دلایل مهم نمایش این این خطا میتوان به :

 

 •  ip غیرمجاز: ممکن است سرور برنامه ریزی شده باشد به دلایلی آی پی شما یا یک منطقه مشخص شده مثلاً آی پی های یک کشور را بلاک بلاک و اجاز بازدید ندهد. در این حالت به احتمال  زیاد با خطای ۴۰۳ مواجه خواهید شد. ۴۰۳٫۶ در IIS نمایش داده خواهد شد.
 • جلوگیری از لیست کردن پوشه‌ها: وب سرور برخی مقواقه این گونه برانامه ریزی میشود که به خاطر بالا بردن امنیت خود (به طور مثال جلوگیری از نمایش فایل‌های مخفی یا فایل‌هایی که برای استفاده داخلی طراحی و مورد استفاده قرار میگیرد)، این مورد زمانی اتفاق می‌افتد که به صورت مستقیم بخواهیم وارد آدرس یک پوشه مراجعه کنید. ۴۰۳٫۱۴ را مشاهد میکنید در وب سرور IIS .

سه مورد بالا معمولی ترین حالت این ارور بوده…

  موارد اضافی نیز وجود دارد که ممکن است باعث بوجود آمدن این خطا شود که عبارت اند از:

 

 • ممکن است فایل htaccess موجود بر روی سایت از دسترسی بازدیدکنندگان به یک منبع، جوری برنامه ریزی شده که صفحه یا پوشه خاص را از دید خارج از دیدن آن جلوگیری کند (معمولاً کد ۴۰۳٫۸ در IIS).
 • حالت دیگر وجود داردکه استفاده از آن منبع فقط در حالت امن SSL (همان https://)امکان پذیر باشد. در این گونه موارد نیز احتمالاً با خطای ۴۰۳ برای ما نمایش داده میشود. (کدهای ۴۰۳٫۴ و ۴۰۳٫۵ در IIS)

خطا 403 چیست؟ (راه حل آن)

 

رفع کردن خطای ۴۰۳:

 1. اول اطمینان حاصل کنید که دسترسی (Permission – پرمیژن) فایل‌ها و صد البته پوشه‌ها، متناسب با محتوای فایل و میزان حساسیت آن باشد. در حالت عادی نداشتن پرمیژن “خواندن” باعث بوجود آمدن این خطا می‌شود. همچنین پرمیژن‌های “نوشتن” و “اجرا کردن” را نیز مطابق با نیازهای سایت تنظیم کنید. برای سایت‌های وردپرسی بهتر است مقاله رسمی آن را با عنوان “تغییر دسترسی فایل‌ها” مشاهده کنید. همچنین صاحب فایل‌ها (Owner) را نیز تنظیم کنید.
 2. در مرحله بعدی مطمئن شوید که فایل htaccess موجود در ریشه سایت، دسترسی را برای نمایش برخی صفحه ها یا پوشه ها محدود نکند. البته این هم در نظر داشته باشید که این مرتب سازی را باید طبق  نیاز خود انجام دهید. محدودیت های بیش از حد باعث این گونه ارور ها میشود  و محدود نبودن آن نیز ممکن است امنیت سایت را پایین اورده و باعث بروز خطر شود. برای اطلاعات بیشتر درباره این فایل می‌توانید با سرچ و خواندن مقالات “آموزش فایل htaccess آپاچی” درک این ارور برایتان ساده تر خواهد شد. در این فایل ممکن است یک فولدر طبقه بندی شده یا آیتم‌ها و فایل‌های موجود توسط دستوراتی مانند “deny from all” (جلوگیری از دسترسی همه) یا “deny from yyy.yyy.yyy.yyy” (جلوگیری از دسترسی یک آی پی) محدود شوند.

خطا ۴۰۳ چیست؟ (راه حل آن)

 

طراحی سایت