در حال حاضر دانش حوزه اینترنت یکی از پر درامد ترین و رو به رشد ترین دانش هایی است که می توان در آن مشغول به فعالیت و کسب علم شد. هر شخصی که بتواند در بخشی از اینترنت به فعالیتی از قبیل مدیریت سرور ، مدیریت هاستینگ، طراحی سایت ، تولید محتوا و سئو فعالیت نماید از آینده شغلی خود مطمئن خواهد بود و این تضمین برای وی وجود خواهد داشت که در صورتی که تجربه ی کافی در زمینه ی کاری خود داشته باشد هیچ گاه بیکار نشده و همواره شرکت ها و موسساتی خواهند بود که مایل به بکارگیری وی در امور مربوطه باشند. یکی از مشاغلی که درامد بسیار بالایی در این روزگار دارد مدیریت سرور می باشد. شخصی که مدیریت یک سرور را بر عهده دارد می بایست از نظر سطح دانش و آگاهی در این زمینه در سطح بالایی قرار داشته باشد تا در صورتی که مشکلی برای هر یک از سرور ها به وجود آمد بتواند در کمترین زمان ممکن آنرا رفع نماید زیرا هر ثانیه ای که سروری دچار مشکل شود وب سایت هایی که بر روی آن قرار دارند با اخلال و کندی و یا حنی قطع سرویس رو به رو میشوند و همین امر سبب میشود که بسیاری از وب سایت هایی که بر روی آن قرار دارند زیان های بعضا چند میلیونی در آن لحظات ببینند. از این رو به دلیل حساسیت بالایی که این شغل از آن بهره مند می باشد دستمزد بالایی را نیز برای کننده ی آن به ارمغان خواهد آورد. پس از اینکه یک سرور راه اندازی می شود برای اینکه بتوان بر روی آن مدیریت دسترسی انجام داد می بایست وب سرور مناسبی برای آن در نظر گرفت. اگر شما نیز جز آن دسته از مدیران سروری هستید که از سیستم عامل لینوکس بر روی سرور های خود استفاده نموده اید با ما در این مقاله همراه باشید تا شما را با وب سرور های لینوکس آشنا نماییم تا بتونید بهترین وب سرور لینوکسی را برای سرور خود در نظر بگیرد. پس تا انتها همراه ما باشید.

یک مدیر سرور می بایست در زمینه ی وب سرور های لینوکس اطلاعات جامع و کاملی داشته باشد تا در صورتی که نیازمند تعویض وب سرور و یا تغییراتی در آن بود بتواند به راحتی و با کمترین اشتباه این کار را انجام دهد تا سرور عملیاتی که ممکن است بر روی آن هزاران سایت فعال باشند بدون مشکل به فعالیت خود ادامه دهد. از این رو امروز مایلیم تا به شما وب سرور ای لینوکس را معرفی نماییم تا بیش از پیش با ویژگی های آنان آشنا شوید تا در صورتی که در انتخاب یکی از آنها برای مدیریت سرور خود دچار تردید هستید بتوانید پس از بررسی به راحتی یکی از آنها را انتخاب نمایید.

تعریف وب سرور های لینوکس

شاید سوال بسیاری از افرادی که همینک مشغول مطالعه این مقاله هستند این باشد که در کل وب سرور چیست. باید به این دوستان عرض کنیم که وب سرور در اصل برنامه ای که از Http یا همان پرتکل انتقال ابر متن به جهت ارائه صفحات وب سایت ها به کاربر مورد استفاده قرار میگیرد. این اطلاعات توسط مرورگر کاربر خوانده و ترجمه میشوند و کاربر میتواند یک صفحه ی گرافیکی وب سایت را به همراه محتوای متنی موجود بر روی آن ملاحظه نماید. برخی اوقات به سرور ها و نرم افزار های سرویس دهنده نیز وب سرور گفته میشود اما منظور ما در این مقاله از وب سرور HTTP می باشد.

نکته قابل توجه در این زمینه این است که تمامی میزبانان وبسایت ها باید از وب سرور جهت ارائه خدمات میزبانی استفاده کنند. این وب سرور ها شامل وب سرور آپاچی (Apache) ، وب سرور لایت اسپید (LiteSpeed) وب سرور لایت تی پی دی (Lighttpd) وب سرور جی دبلیو اس (GWS) و وب سرور انجین (Nginx) اشاره نمود.

به طور عمومی وب سرور ها همیشه در کنار پکیجی از پروتکل ها و سرویس های مختلفی مانند سرویس FTP و سرویس SMTP و… ارائه میشود که هر یک از این سرویس ها وظیفه ی خاصی را در سرور ارائه مینمایند. برای اینکه وب سرور خود را انتخاب نمایید می بایست به نیاز های خود آنرا انتخاب نمایید زیرا در صورت انتخاب اشتباه ممکن است در برخی سرور ها مانند سرورهای Critical Mission باعث قطع سرویس دهی شود. البته دانستن این نکته ها تغییر وب سرور ها در سرور های Low priority  امکان پذیر بوده و بر روی کارایی سرور تاثیری نخواهد داشت. در برخی مواد انتخاب وب سرور مد نظر می باست بر اساس سیستم عامل ، امنیت و زبان برنامه نویسی استفاده شده نیز صورت گیرد که درصد بروز خطا را به حداقل رساند. از این رو امروز در رابطه با وب سرور های لینوکس صحبت خواهیم نمود.

معرفی وب سرور های لینوکس

وب سرور آپاچی / Apache

بی شک آپاچی یکی از پر استفاده ترین وب سرور های موجود حال حاضر می باشد که نسخه اولیه آن در سال ۱۹۹۵ منتشر شد و پایداری و قدرت مثال زدنی آن باعث شد تا نقشی اساسی در اینترنت ایفا نماید. به دلیل سرعت و قدرت بالای وب سرور آپاچی بود که محبوبیت آن رو به رو افزایش یافت تا جایی که در سال ۲۰۰۹ بیش از ۱۰۰ میلیون وب سایت به کمک این وب سرور تغذیه میشدند. از گذشته تا به امروز استفاده از وب سرور لینوکس بیشتر بر روی سیستم عامل لینوکس مورد استفاده قرار میگرفت اما در صورت نیاز می توان از آن بر روی وب سرور های لینوکسی هم استفاده نمود. با توجه به اینکه وب سرویس آپاچی از جمله وب سرویس های متن باز می باشد همین امر سبب محبوبیت بیش از پیش آن شده است.

وب سرور انجین / Nginx

یکی دیگر از انواع وب سرور های لینوکس Nginx می باشد که این وب سرور هم به صورت اپن سورس و متن باز ارائه میشود تا بتوان بر روی آن تغییرات دلخواه را اعمال نمود. این وب سرور همینک برای سیستم عامل های ویندوز ، لینوکس و مک در دسترس می باشد و مدیران سرور می توانند با فعال سازی این وب سرور بر روی سرور خود از امکانات آن استفاده نمایند. طبق بررسی های صورت گرفته حدود ۱۲ درصد از وب سایت های موجود بر روی اینترنت از این وب سرور استفاده میکنند.

وب سرور لایت تی پی دی / Light tpd

شعار سازندگان وب سرور lighttpd به عنوان یکی دیگر از وب سرور های لینوکس این است که وب سروری سریع ، امن و سازگار با تمامی سیستم عامل ها تولید کنند. از وب سرور lighttpd  برای شرایط  High Load و High Performance طراحی شده است. یکی از ویژگی های این وب سرور نسبت به سایر وب سرور ها مصرف کم رم آن می باشد. امکان بی نظیر آن شامل FastCGI, CGI, Auth, Output-Compression, URL-Rewriting سبب شده است تا این وب سرور به یکی از انتخاب های مدیران سرور در سراسر دنیا تبدیل شود. نکته ویژه در رابطه با این وب سرور این است که میتوان از برخی ماژول های وب سرور آپاچی در این وب سرور نیز استفاده نمود.

وب سرور لایت اسپید / Light Speed

وب سرور لایت اسپید نیز یکی از وب سرور های لینوکس بوده که تنها توسط دو درصد از وب سایت های دنیا مورد استفاده قرار میگیرد و دلیل آن نیز این است که این وب سرور مخصوص استفاده ی وب سایت هایی با ترافیک بالا می باشد. وب سرور لایت اسپید به صورت رایگان و پولی در دسترس مدیران سرور می باشد که در صورتی که مایلید تا بازدهی بیشتری از این وب سرور داشته باشید پیشنهاد میکنیم تا از نوع پولی و غیر رایگان آن استفاده نمایید. این وب سرور در سال ۲۰۱۶ توانست جایگاه چهارم را در برابر سایر وب سرور های موجود به دست آورد که یکی از دلایل کم بودن تعداد وب سایت هایی که از این وب سرور استفاده میکنند لاینسس دار بودن و غیر رایگان بودن آن می باشد. از ویژگی های وب سرور لایت اسپید می توان به عدم نیاز به ارتقای سخت افزای ، امنیت ، پایداری و پرفونمنس بالا اشاره نمود.

مقاله ای که آنرا مطالعه نمودید به جهت آشنایی شما مدیران سرور با پرکاربرد ترین وب سرور های لینوکس ارائه شده حال حاضر می باشد تا بتوانید مقداری اب انواع وب سرور ها و ویژگی های آنها آشنا شوید. توجه داشته باشید که وب سرور های زیادی در حال حاضر در دنیا مشغول آماده سازی می باشند که ممکن است به دلیل دارا بودن برخی ویژگی های منحصر به فرد سالیان دیگر جایگزین وب سرور های فعلی شوند.