در طراحی صفحات وب و در کل طراحی وب سایت دو نوع لینک وجود دارد که در دسته بندی لینک استاتیک و لینک داینامیک قرار می گیرند.

این لینک ها در ساختار می توانند در اغلب اوقات شبیه به هم باشند و تشخیص آنها برای کاربر شاید دشوار باشد. اگر بخواهیم این دو دسته از لینک ها را بررسی کنیم باید اول از هر دو تعریفی روشن داشته باشیم.

لینک های استاتیک

لینک های استاتیک همان لینک ها یا تگ های a هستند که طراح سایت آن ها را بصورت مستقیم در سورس صفحات سایت قرار می دهد. اهمیت آنها در این است که به صورت پویا قابل تغییر نیستند و از آنجا که یک سری خصوصیات را با خود دارند از جمله همین مورد که غیر قابل تغییر هستند ( البته به صورت پویا )، برای موتور های جستجو هم اهمیت بیشتری دارند. در “قسمت دوم مطلب موتور های جستجو چگونه کار می کنند؟” با اهمیت لینک های استاتیک در سئو و اهمیت آن ها از نظر موتور های جستجو پرداخته ایم.

لینک های داینامیک

لینک های داینامیک بر عکس لینک های استاتیک توسط طراح و یا مدیر سایت تولید نمی شود. بلکه توسط کد ها و الگوریتم و رویه سیستمی که وظیفه مدیریت سایت را بر عهده دارد انجام می شود. این سیستم می تواند وردپرس، جوملا و یا دیگر سیستم های مدیریت محتوا باشد و یا زبانی سمت سرور مانند PHP و یا ASP.net باشد. ولی چرا این لینک ها اهمیت کمتری نسبت به لینک های استاتیک دارند این است که ممکن است لینک آدرس آنرا تغییر دهد و یا شیوه آدرس دهی به صفحه تغییر کند.

 

حال که پیش زمینه ای از انواع لینک ها پیدا کردیم نیاز است تا این دو لینک را با هم مقایسه کنیم.

ساختار لینک استاتیک به صورت زیر است:

1
<a href="http://narvanweb.com">نارون وب</a>

ساختار لینک داینامیک هم می تواند مانند نمونه زیر باشد:

1
<a href="http://narvanweb.com/index.php?p=42&amp;view=post">نارون وب</a>

می توان متوجه شد که همه لینک هایی که به صورت داینامیک تولید می شوند نمی توانند معنی اصلی لینک را به موتور جستجو منتقل کند، چرا که سینتکس آن شاید تنها برای سیستم قابل فهم باشد.

با توجه به توضیحات داده شده می توانید تفاوت انواع لینک های استاتیک و داینامیک را متوجه و برای بالا بردن رتبه سایت خود از آن ها هوشمندانه تر استفاده کنید.

تفاوت لینک استاتیک و لینک داینامیک

 

طراحی سایت

مطالب مرتبط