یکی از ابزار هایی که گوگل برای کمک به وب مستران و مدیران وب سایت های مختلف به رایگان در اختیار آنها قرار داده است ابزار سرچ کنسول گوگل می باشد. در این ابزار کاربردی گوگل هر وب مستری می تواند بی نهایت وب سایت اضافه نماید و با بررسی اطلاعات ارائه شده توسط گوگل در رابطه با وب سایت خود می توانند مسیر و روش های بهینه سازی سایت خود را هدایت و یا تغییر دهند تا بهترین نتیجه را از وب سایت خود دریافت نمایند. امروز قصد داریم تا به معرفی ابزار گوگل سرچ کنسول و اهمیت آن در سئو سایت بپردازیم به همین جهت پیشنهاد میکنیم تا انتها همراه ما در نارون وب بمانید تا اطلاعات کامل تری در رابطه با معرفی ابزار گوگل سرچ کنسول و اهمیت آن در سئو را در اختیار شما قرار قرار دهیم.

سرچ کنسول گوگل چیست و تاثیر آن در سئو به چه میزان است

برای اینکه بیشتر با ابزار وبمستر گوگل آشنا شوید ابتدا به ارائه توضیحی در رابطه با اینکه وبمستر تولز گوگل چیست به شما اقدام میکنیم. وبمستر یا همان ابزار سرچ کنسول گوگل نام ابزاری از مجموعه ابزار های اینترنتی گوگل می باشد که چند سالی است به یاری مدیران و وبمستران اینترنتی آمده تا به آنها در مدیریت درست و اصولی وب سایتشان کمک نماید. ابزار سرچ کنسول گوگل این امکان را به مدیران وب سایت ها میدهد تا با ثبت سایت خود اطلاعاتی در رابطه با خطاهای کد نویسی وب سایتشان، خطاهای مربوط به نسخه موبایل وب سایتشان ، میزان ورودی وب سایتشان از موتور های جست و جو ، نمایش کلمات کلیدی که کاربران را به سمت سایتشان هدایت میکند و هم چنین تعداد صفحات موجود بر روی سایت و صفحاتی که توسط موتور های جست و جو ایندکس شده اند به دست آورند.

همچنین در بخش دیگری از ابزار سرچ کنسول گوگل مدیران وب سایت ها این امکان را خواهند داشت تا در صورتی که مطلبی از آن اسپم می باشد از آن اطلاع و نسبت به رفع آنها اقدام کنند. شما به عنوان مدیر یک وب سایت میتوانید نقشه سایت خود را به جهت تاثیرات مثبتی که بر روی سئو سایت شما خواهد داشت در وب مستر ثبت نمایید تا اطلاعات بیشتری را از سرچ کنسول گوگل دریافت نمایید و روند ایندکس شدن صفحات سایت شما با سرعت بالا تری پیش رود.برای اینکه بتوانید از ابزار سرچ کنسول گوگل استفاده نمایید لازم است تا ابتدا در آن ثبت نام و نسبت به ثبت سایت خود در آن اقدام نمایید. در ادامه در رابطه با ثبت نام در سرچ کنسول گوگل و اهمیت آن در سئو بیشتر برای شما توضیح خواهیم داد.

ثبت نام در جیمیل

ثبت نام در هر یک از ابزار های گوگل نیازمند آن است تا شما حداقل یک ایمیل (جیمیل) داشته باشید زیرا دارا بودن یک ایمیل کلید ورودی شما به تمامی ابزار های گوگل خواهد بود. با ثبت یک آدرس جیمیل در گوگل شما به سروریس هایی از قبل جیمیل , گوگل درایو , وبمستر تولز , آنالیتیکز , گوگل پلاس و …. دسترسی خواهید داشت و میتوانید از آنها استفاده نمایید.

برای ثبت یک جیمیل به نام خود ابتدا می بایست به وب سایت mail.google.com مراجعه و با زدن بر روی دکمه create an account  و پر کردن فیلد های اطلاعات خود نسبت به ساخت جیمیل اقدام نمایید.

 

ثبت سایت در وبمستر تولز گوگل

پس از آنکه اکانت جیمیل خود را به خوبی ساختید می بایست برای ورود به وب مستر به آدرس http://www.google.com/webmasters/tools مراجعه نمایید و به کمک لاگین کردن بر روی جیمیلی که در مرحله قبل ساختید وارد محیط سرچ کنسول گوگل شوید. در صفحه کاربری وب مستر خود مانند تصویری که در زیر مشاهده میفرمایید می بایست بر روی دکمه ی Add a Properity کلیک نمایید تا بتوانید وب سایت خود را بر روی سرچ کنسول گوگل ثبت نمایید. در پنجره باز شده آدرس وب سایت خود را به صورت کامل نوشته و تایید می کنید.

نکته مهم: نکته مهمی که بسیاری از مدیران وب سایت ها بعضا آنرا فراموش میکنند این است که بهتر است حتما وب سایت خود را به همراه www و بدون www وارد نمایند در صورتی که وب سایت آنها به گواهینامه ی SSL نیز مجهز است وب سایت خود را با و بدون //:https وارد نمایند تا بتوانند تغییراتی که در هر چهار حالت وب سایت رخ میدهد را مشاهده و بررسی نمایند زیرا هر یک از این حالات از دید گوگل یک وب سایت تازه در نظر گرفته میشود.

  1. www.narvanweb.com
  2. narvanweb.com
  3. https://www.narvanweb.com
  4. https://narvanweb.com

تایید مالکیت سایت در سرچ کنسول گوگل

مطمئنا تنها ثبت آدرس وب سایت در سرچ کنسول گوگل باعث تایید آن و همچنین تایید مالکیت شما بر روی آن نمیشود و حتما می بایست تا به طریق یکی از راه هایی که گوگل در اختیار شما قرار میدهد نسبت به تایید مدیریت خود بر روی وب سایتی ثبت کرده اید اقدام نمایید. در ادامه در رابطه با تایید مالکیت وب سایت به صورت خلاصه توضیح خواهیم داد.

روش اول: تایید هویت با استفاده از فایل HTML

همانطور که در تصویر نیز مشخص است شما می بایست نسبت به دانلود فایل مورد نظر گوگل اقدام نموده و پس از آن، فایل مربوطه را در روت اصلی هاست سایت خود قرار دهید و در انتها گزینه یVerify را بزنید تا تایید مالکیت وب سایت شما انجام شود.

روش دوم: تایید هویت مدیر سایت با استفاده از تگ Html

در این روش گوگل به شما خواهد گفت که یک خط کد HTML مد نظر گوگل را در بخش هدر سایت خود قرار دهید و سپس بر روی Verify کلیک نمایید.

روش سوم : وریفای با آنالیتیکز Google Analytics و تگ منیجر Google tag manager

در صورتی که در یک یا هر دو ابزار Google Analytics یا Google tag manager   عضویت داشته و قبلا سایت خود را در آنها تایید نموده اید می توانید به کمک تاییدیه ای که قبلا در آنها انجام داده اید سرچ کنسول گوگل را نیز تایید بفرمایید.

روش های تایید مالکیت وب سایت بسیار بوده که هر یک دارای شرایط خاصی می باشند که ما در اینجا آسانترین و سریع ترین آنها را برای شما به طور خلاصه بیان نمودیم و شما میتوانید به کمک یکی از این سه روش وب سایت خود را تایید نمایید. با دیدن پیام زیر خواهید فهمید که وب سایت شما در سرچ کنسول گوگل به خوبی فعال شده است و از هم اکنون می توانید به آسانی از امکاناتی که سرچ کنسول گوگل برای مدیریت وب سایت شما در نظر گرفته است استفاده نمایید.

ثبت نقشه سایت در سرچ کنسول گوگل

یکی از اصلی ترین کار هایی که پس از ثبت سایت در وبمستر می بایست به عنوان مدیر وب سایت انجام دهید این است که نقشه وب سایت خود را بر روی سرچ کنسول قرار دهید. این کار باعث میشود تا رباط های گوگل بهتر به سایت شما دسترسی داشته باشند و در سئو وب سایت شما بیشترین تاثیر را خواهد داشت. ثبت نقشه سایت در وبمستر باعث میشود تا در صورتی که صفحه ی جدیدی به وب سایت خود اضافه نمودید ربات ها گوگل زود از موعد با این تغییر رو به رو شده و سایت شما را به جهت بررسی و ایندکس صفحه یا صفحه های جدید اضافه شده مورد بررسی قرار دهند. این فرایند مطمئنا بیشترین تاثیر را بر روی سئو سایت شما خواهد گذاشت و زمانی بیشتر با حساسیت و تاثیر آن بیشتر آشنا میشوید که موضوع فعالیتی وب سایت شما در حیطه ای قرار داشته باشد که لازم باشد تا صفحات تازه قرار داده شده بر روی سایت در کمترین زمان ممکن ایندکس شوند. در این مواقع است که شما خواهید فهمید دارا بودن یک نقشه ی اصولی تا چه حد می تواند بر روی سئو وب سایت شما تاثیر گذار باشد.

برای ثبت نقشه سایت می بایست از پنل مدیریت سرچ کنسول به بخش crawl و پس از آن به قسمت sitemap مراجعه نمایید و با زدن گزینه ی add/test sitemap نسبت به اضافه نمودن نقشه وب سایت خود به مستر اقدام نمایید. ابتدا می بایست فایل نقشه سایت خود را در هاست و در مسیری مشخص قرار دهید و سپس آدرس قرار گیری فایل نقشه سایت را در قسمت آدرس نقشه ای که گوگل از شما مطالبه می کند قرار دهید. با توجه به اینکه بسیاری از برنامه نویسان وب سایت فایل نقشه سایت را با نام sitemap ذخیره نموده و آنرا در روت هاست شما قرار میدهند شما می توانید آدرس نقشه وب سایت خود را (به شرطی که نام و یا آدرس قرار گیری نقشه وب سایت شما به صورت پیشفرض بوده باشد) به صورت زیر وارد نمایید.

مطمئنا بلافاصله پس از ثبت سایت در وبمستر و قرار دادن نقشه سایت در آن اتفاق خاصی برای وب سایت شما نمی افتد بلکه می بایست چند روزی صبر نمایید تا اولین اطلاعات بازدیدی وب سایت شما بر روی پنل وب مستر درج شود. با درج شدن اولین اطلاعات شما می توانید فرایند بررسی وب سایت خود را شروع نمایید.

گزینه های مهم در وبمسترتولز

پس از اینکه اطلاعات اولیه وب سایت شما بر روی سرچ کنسول گوگل قرار گرفت میتوانید از این اطلاعات برای بررسی وضعیت سئو وب سایت خود اقدام نمایید. آمار کلیک ها ، جایگاه کلمه های کلیدی وب سایتتان در سرچ های مختلف، نرخ بازدید و کلیک و نرخ پرش بازدید کننده ی شما به همراه آمار صفحات ایندکس شده و ارور هایی که ربات های گوگل حین بررسی وب سایت شما به آنها برخورد داشته اند می تواند شما را برای چیدمان مسیر سئو وب سایتتان یاری نمایند. مطمئنا هرچه اطلاعات دریافتی شما در رابطه با وضعیت فعلی سایتتان بیشتر باشد بهتر و دقیق تر می توانید آینده را پیش بینی و برای سئو سایت خود برنامه ریزی نمایید.

تنظمیات نحوه نمایش سایت در گوگل

از جمله مهم ترین بخش های سرچ کنسول گوگل که میتواند بخش اعظمی از اطلاعاتی که شما به آنها احتیاج دارید را در اختیار شما قرار دهد بخش search traffic سرچ کنسول می باشد. با مراجعه به این بخش و رفتن به قسمت search analytics میتوانید تعداد بازدید ، تعداد کلیک هایی که بر روی لینک شما در گوگل شده است را به همراه کلماتی که بیشترین کلیک را برای سایت شما به ارمغان آورده اند را مشاهده نمایید.  مطمئنا با دانستن جایگاه وب سایت خود در سرچ های مختلف و همچنین کلمات کلیدی موثر خود اطلاعات بسیار مناسبی در رابطه با اینکه برای سئو وب سایت خود بر روی چه کلماتی کار نمایید به شما ارائه خواهد شد که میتوانند استراتژی سئو سایت شما تشکیل دهند.

در بخش دیگری از این قسمت با مراجعه به Links to your site میتوانید میزان بک لینک هایی که به سمت سایت شما روانه شده است را به همراه میزان بازدیدی که از طریق این بک لینک ها به سمت سایت شما هدایت شده اند را نیز ملاحظه نمایید. طبیعتا هر چه تعداد بکلینک های قوی بر روی سایت بیشتر باشد رتبه مناسب تری در سئو وب سایت خود کسب خواهید نمود.