یکی از موارد سنجش اعتبار یک دامنه که چند سالی است جای خود را به پیج رنک داده است دامین اتوریتی می باشد. این واحد سنجش سایت ها از طرف وب سایت موز برای هر سایت به صورت مستقل در نظر گرفته میشود. یکی از سوالاتی که ذهن بسیاری از مدیران سایت ها را به خود مشغول کرده است این است که دامین اتوریتی چیست و چه تاثیری بر روی سئو دارد. برای پاسخ به این دست از عزیزان امروز قصد داریم تا در رابطه با این موضوع صحبت کنیم تا توانسته باشیم کمک به وب مستران و مدیران سایت ها در این زمینه کرده باشم.

دامنی اتوریتی به معنای فارسی مجوز دامنه گفته میشود و همانطور که گفته شد امتیازی است که از جانب وب سایت moz.com بر اساس ارزشی که گوگل به وب سایت های مختلف می دهد از ۱ تا ۱۰۰ بر اساس اصلول SERP درجه بندی می شود. هر چه امتیاز دامنه ی شما به ۱۰۰ نزدیک تر باشد یعنی اعتبار و ارزش آن دامنه نزد گوگل بیشتر از سایر وب سایت ها می باشد.

ابزار دامین اتوریتی موز چه کاربردی دارد؟

دامین اتوریتی وب سایت MOZ دامنه ی اصلی سایت را مورد بررسی قرار میدهد و با توجه به تعداد لینک هایی که به آن داده شده، MOZ Trust و MOZ Rank و… یک نمره به وب سایت شما اضافه میشود. این رتبه ها به مرور زمان جمع شده و می تواند تفاوت بین وب سایت ها را از نظر قدرت دامنه مشخص نماید. تمامی کاربرانی که از اینترنت استفاده میکنند می تواند با دانلود نوار ابزار MOZ BAR مخصوص مرورگر کروم تمامی مواردی که بر روی قدرت دامنه هایی که از آنها بازدید میکنند را مشاهده نمایند. همینطور مدیران وب سایت ها میتوانند با نصب این افزونه ی رایگان نسبت به بررسی دوره ای وب سایت خود اقدام نمایند.

نمره دامین اتوریتی چگونه محاسبه میشود؟

نمره پیچ اتوریتی وب سایت به طور معمول در یک مقیاس لگاریتمی صد نقطه ای با توجه به محبوبیت وب سایت ،muz trust و moz rank و سایر ملاک های ارزیابی در نظر گرفته میشود. در صورتی که نمره ی دومین اتوریتی سایت شما بین ۳۰ تا ۴۰ باشد و مایل باشید تا سایت شما در زمینه ی دومین اتوریتی رشد داشته باشد بهتر است صرف نظر از همه ی مسائل تمرکز خود را بر روی تولید محتوای بهینه و کاربر پسندی بیشتر سایت خود قرار دهید خواهید دید با رضایت کاربران از سایت شما ، طبیعتا گوگل نیز از سایت شما راضی خواهد بود و در نتیجه موزک رنک های شما از جمله دومین اتوریتی شما نیز افزایش خواهد یافت.

یک وب سایت با دامین اتوریتی خوب چه وب سایتی می باشد؟

یکی از بخش هایی که بر روی افزایش دومین اتوریتی وب سایت ها تاثیر گذار می باشد بک لینک های قوی و موثر از سایت های خارجی می باشد که روانه آن وب سایت می شود. به عنوان مثال در صورتی که از وب سایت های  معتبری مانند ویکی پدیا بک لینک داشته باشید رتبه بسیار مناسبی در پیچ اتوریتی برای شما به ارمغان خواهد آورد. طبیعتا داشتن یک بک لینک تاثیر زیاد و ملموسی بر روی دامین اتوریتی شما نخواهد داشت و می بایست تعدا بک لینک های خارجی و قوی شما بسیار بالا باشد.

تفاوت دامین اتوریتی و پیج اتوریتی

یکی از تفاوت هایی که دامین اتوریتی با پیج اتوریتی دارد این است که دامین اتوریتی برتری های یک دامنه نسبت به سایر دامنه ها را مورد بررسی قرار میدهد در حالی که پیج اتوریتی قدرت هر صفحه از وب سایت را مورد بررسی قرار میگیرد و این دو با هم متفاوت می باشند. به همین جهت در صورتی که قصد دارید تا دو وب سایت را با هم مقایسه کنید می بایست پیج اتوریتی آنها را به هم و دامین اتوریتی آنها را با هم دیگر مقایسه نمایید تا برتری آنها نسبت به هم مشخص شود.

آموزش نصب MOZBAR

این افزونه را میتوان بر روی مرورگر گوگل کروم نصب نمود. برای اینکار در بخش افزونه های کروم می توانید MOZBAR را سرچ کرده و نسبت به دانلود و نصب آن بر روی مروگر خود اقدام نمایید. همچنین با سرچ کلمه ی MOZBAR  در مرورگر کروم خود و زدن بر روی اولین لینک به صفحه ی نصب این افزونه هدایت خواهید شد.

تاثیر دامین اتوریتی بر سئو

یکی از کاربرد هایی که دامین اتوریتی از آن بهره میبرد تاثیر آن بر روی سئو سایت می باشد. در صورتی که نسبت به نصب MOZBAR اقدام کنید اطلاعاتی در رابطه با دامنه ها به دست می آورید که هر یک از آنها به نوبه خود می تواند میزان ارزش لینک های دریافتی یک دامنه از سایر سایت ها را مورد بررسی قرار دهید. مطمئنا هرچه دامین اتوریتی یک وب سایت بالاتر باشد توجه گوگل نسبت به آن بیشتر بوده و رتبه بهتری در سرچ های موتور های جست و جو را از آن خود خواهد نمود.