یکی از اصلی ترین مباحث در دنیای اینترنت معقوله ی امنیت و حفظ آن می باشد. مطئنا در صورتی که یک وب سایت از لحاظ امنیت دارای نقص باشد به هیچ عنوان قابل اعتماد نبوده و میتواند طعمه ی بسیار شیرینی برای هکران و سوء استفاده کنندگان از ضعف های امنیتی باشد. یکی از بخش های امنیت وب سایت ها بحث سطح دسترسی فایل ها و پوسه های مختلفی می باشد که بر روی هاست بارگزاری می شوند از آنجایی که بسیاری از مدیران وب سایت ها با انواع سطح دسترسی فایل ها در هاست آشنایی چندانی ندارند قصد داریم تا در این مقاله در رابطه با انواع سطح دسترسی در هاست لینوکس و امنیت آن صحبت نماییم به همین جهت به شما علاقه مندان به حوزه امنیت وب سایت توصیه میکنیم حتما تا انتهای این مقاله را مطالعه نمایید تا در صورتی که در رابطه با سطح دسترسی فایل ها و پوشه های موجود بر روی هاست شما کوتاهی صورت گرفته است بتوانید قبل از اینکه دیر شود آنرا اصلاح نمایید و امنیت وب سایت خود را افزایش دهید.

Permission در دنیای اینترنت و هاست به معنای آن است که کاربران و بازدیدکنندگان تا چه حدی میتوانند از فایل ها و پوشه هایی که در درون هاست قرار داده شده اند دیدن نمایند و میزان دسترسی آنها به چه میزانی می باشد. هر فایل و پوشه ای در درون هاست دارای یک میزان سطح دسترسی می باشد که با توجه به اهمیت داشتن آن فایل یا پوشه سطح دسترسی های مختلفی می تواند برای هر یک از آنها در نظر گرفته شود.

مطمئنا در نظر گرفتن سطح دسترسی جز یکی از مبانی اولیه امنیت وب سایت در دنیای اینترنتی می باشد زیرا در صورتی که سطح دسترسی درستی برای فایل ها در نظر گرفته نشود هکران و نفوذگران به راحتی می توانند به آنها نفوذ کرده و سایت شما را دچار اخلال نمایند مطمئنا وب سایتی که سطح دسترسی های غیر اصولی برای فایل های خود در نظر گرفته باشد در صورتی که کاربر محور و حتی فروشگاهی باشد علاوه بر اطلاعات خود سایت اطلاعات کاربران نیز در خطر خواهد افتاد. از این رو در ادامه با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با انواع سطح دسترسی در هاست لینوکس و امنیت آن ها آشنا نماییم.

انواع سطح دسترسی

خواندن: Read معنی این سطح دسترسی آن است که شما تنها توانایی خواندن آن فایل یا پوشه را خواهید داشت.

نوشتن: Write این سطح دسترسی نشانگر آن است که شما میتوانید نسبت به ویرایش آن فایل یا پ.شه اقدام نمایید.

اجرا: Execute این سطح دسترسی اجازه اجرای فایل را به شما خواهد داد.

انواع کاربران

کاربر: به افرادی که بیشترین دسترسی به هاست را دارند کاربر یا Owner گفته میشود. این کاربران همان یوزر هاست می باشند.

گروه: گروه به گروه های کاربری گفته میشود که توسط سیستم تعیین و برای انجام عملیات های خودکار بین فایل های هاست توسط سیستم می باشد.

انواع حالت های سطح دسترسی در هر گروه کاربری

هیچ: این سطح دسترسی هیچ اختیاری به شما نخواهد داد

اجرا: این سطح دسترسی برای گروه های کاربری مورد نظر امکان اجرای فایل ها را فراهم میکند.

نوشتن: سطح دسترسی نوشتن تنها امکان ویرایش فایل و پوشه را فراهم میکند.

نوشتن و اجر: این سطح دسترسی هر دو دسترسی ویرایش فایل و اجرای آنرا به کاربر ارائه میدهد.

خواندن: این سطح دسترسی کمترین سطح دسترسی می باشد و تنها قادر به مطالعه فایل ها خواهد بود.

خواندن و اجرا: این سطح دسترسی می تواند مجوز ویرایش و اجرای فایل را برای کاربر صادر نماید.

خواندن و نوشتن:  این سطح دسترسی به کاربر اجازه ی خواندن و ویرایش فایل ها را ارائه میدهد.

دسترسی کامل : در این سطح دسترسی کاربر میتواند هم فایل را مشاهده کند ، هم ویرایش کند و هم اجرا نماید.

سطح دسترسی در هاست به صورت کد های مخصوصی کد گزاری شده اند و شما میتوانید با استفاده از اطلاعاتی که در ادامه به شما در رابطه با مفهوم هر یک از کد ها توضیحاتی خواهیم داد تا در صورتی که روزی مایل به تغییر سطح دسترسی یک فایل یا پوشه مخصوصی در هاست خود بودید بتوانید به درستی نسبت به ویرایش سطح دسترسی آن اقدام نمایید.

کد سطح دسترسی هاست

کد  ۶۰۰ :   این کد فایل مورد نظر را غیر قابل دسترس می کند.

کد ۶۴۴ : این کد میتواند فایل مورد نظر شما را در دسترس عموم قرار دهد. معمولا فایل های HTML چنین هستند.

کد ۶۶۶ : این کد میتواند دسترسی خواندن و ویرایش را صادر نماید.

کد ٧۵۵ : این کد برای تمام افرادی که از سایت بازدید میکنند فایل ها را قابل مشاهده و اجرا میکند.

کد ٧١١ : این کد میتواند فایل های درون یک پوشه را در دسترس شما قرار دهد اما محتویات داخل آن در اختیار شما نخواهد بود.

کد ٧٧٧ : این دسترسی به نوعی دسترسی کامل از نظر خواندن ، نوشتن ، اجرا کردن را به فرد می دهد به همین دلیل می بایست بسیار با احتیاط نسبت به قرار دادن سطح دسترسی فایلی بر روی این میزان اقدام نمود.

نحوه تغییر سطح دسترسی در هاست

برای اینکه بتوانید سطح دسترسی یک فایل یا یک پوشه را تغییر دهید می بایست وارد فایل منیجر هاست خود شوید و به قسمت پاپلیک اچ تی ام ال رفته ، بر روی هر یک از پوشه ها و یا فایل هایی که قصد ویرایش سطح دسترسی آنرا دارید کلیک راست کرده و بر روی گزینه ی permission کلیک نمایید و با توجه به آموزش هایی که در بالا در رابطه با انواع سطح دسترسی در هاست  لینوکس و امنیت آن ها دیده اید نسبت به ویرایش سطح دسترسی آن فایل اقدام نمایید.

 

 

 

توجه داشته باشید در صورتی که سطح دسترسی فایل یا پوشه ای را به درستی انجام نداده باشید بر روی سایت خود ارور Internal Server Error که اکثرا به دلیل اشتباهاتی که در ویرایش سطح دسترسی ها انجام داده اید این اتفاق می افتد. در صورت بروز چنین اتفاقی بهتر است قبل از هر کاری با پشتیبان وب سایت خود تماس بگیرید و برای پشتیبان هاست تیکت ارسال کنید.