یکی از مباحث مهمی که بسیاری از مدیران وردپرسی با آن دسته و پنجه نرم می کنند بحث صفحات حذف شده و یا منتقل شده می باشد. صفحاتی که ممکن است تا چند روز پیش بر روی سایت قرار داشته اند ممکن است به هر دلیلی از روی سایت حذف و یا به آدرس دیگری منتقل شده باشند، در این صورت است که کاربر اگر به لینک آن صفحه مراجعه نماید با صفحه ی ۴۰۴ مواجه میشود. وجود حتی یک صفحه ی ۴۰۴ بر روی یک وب سایت میتواند موجب دلسردی بازدید کنندگان آن وب سایت و در نتیجه کاهش بازدید آن وب سایت شود. در وب سایت های پر بازدید و مخصوصا فروشگاه های اینترنتی که ممکن است در هر ساعت درامدی میلیونی را داشته باشند اهمیت وجود نداشتن حتی یک صفحه ی ۴۰۴ بر روی سایت آنها چندین برابر خواهد شد. برای از بین بردن صفحات ۴۰۴ از روی وب سایت های وردپرسی راه های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها استفاده از ریدایرکت می باشد. استفاده از ریدایرکت در وب سایت وردپرسی دارای مزایای بسیاری است که در این مقاله از وب سایت نارون وب قصد داریم تا شما را با انواع ریدایرکت و تاثیر آنها بر سئو سایت شما صحبت کنیم پس تا انتها همراه ما باشید.

در بسیاری از موارد مدیر یک وب سایت به هر دلیلی مایل است تا با وجود اینکه وب سایت وی در گوگل دارای صفحات ایندکس شده ی بسیاری می باشد دامنه ی خود را به دامنه ی جدیدی تغییر دهد. به صورت معمول با تغییر دامنه به دامنه ی جدید لینک هایی که در دامنه ی قبلی ایندکس شده اند عملا سوخت شده و به صفحات ۴۰۴ که نشان از وجود نداشتن این صفحه می باشد هدایت میشوند. همین اتفاق نیز برای مواقعی که مدیریت وبسایت یک صفحه از سایت را حذف و یا آدرس یکتای آن را تغییر میدهد نیز رخ میدهد. طبیعتا اگر برای این موضوع فکری نشود بازدید کننده های سایت به راحتی از دست رفته و رتبه ی سایت نیز از بین خواهد رفت. در این مرحله است که میتوان از ریدایرکت صفحه برای انتقال صفحه های ایندکس شده و همچنین حذف شده به آدرسی دیگر استفاده کرد. استفاده از ریدایرکت در سئو تاثیرات چشمگیری خواهد داشت که در ادامه به توضیح انواع ریدایرکت و تاثیر آنها بر سئو وب سایت بیشتر خواهیم گفت.

ریدایرکت چیست؟

اگر بخواهیم ریدایرکت را از نگاه سئو تعبیر کنیم به انتقال مسیر یا آدرس یک صفحه از سایت که ممکن است حذف یا تغییر داده شده باشد به آدرس جدید که میتواند علاوه بر کاربران ، ربات های گوگل را نیز از آدرس حذف شده به آدرس دیگر هدایت کند ریدایرکت کردن آن صفحه گفته میشود.

موارد استفاده از ریدایرکت

به صورت کلی از ریدایرکت در دو حالت استفاده میشود. حالت اول این است که تمام صفحات سایت حذف شده و نیازمند هدایت به صفحات جدید هستند و در حالت دوم تنها چند صفحه محدود حذف شده و نیازمند هدایت به صفحه های مرتبط با خود می باشند.
در روش اول با توجه به حذف تمامی صفحه ها می بایست یک ریدایرکت کلی بر روی سایت اعمال شود تا بتوان تمام صفحه های حذف شده ی سایت قدیم را به صفحه ی سایت جدید منتقل کرد. برای این کار تنها استفاده از یک دستور ریدایرکت کلی کافی خواهد بود. در روش دوم در صورتی که چند صفحه از سایت حذف شده باشند می بایست برای انتقال هر صفحه به صفحه ی جدیدتر یک کد ریدایرکت مجزا در نظر گرفت.

انواع ریدایرکت و کاربرد های آن

ریدایرکت صفحه با توجه به هدفی که برای آن مورد استفاده قرار میگیرد دارای انواع مختلفی است. نحوه ی عملکرد تمامی انواع ریدایرکت ها به صورت یکسان می باشد و تنها در مدت زمان انتقال و برخی تنظیمات با یکدیگر متفاوت می باشند. در بین تمامی انواع ریدایرکت های موجود در دنیای اینترنت ریدایرکت ۳۰۱ و ریدایرکت ۳۰۲ از اهمیت و کارایی بیشتری برخودار می باشند.

تفاوت ریدایرکت ۳۰۱ و ریدایرکت ۳۰۲

بسیاری از کاربرانی که در دنیای اینترنت به مدیریت وب سایتی مشغول هستند همچنان از انواع ریدایرکت و همچنین تفاوت بین ریدایرکت ۳۰۱ و ریدایرکت ۳۰۲ اظلاعی ندارند. برای اطلاع این دست از دوستان باید گفت که در صورتی که قصد دارید به صورت دائمی یک یا تعدادی از صفحات سایتان را به صفحه ی دیگری منتقل کنید می بایست از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده نمایید اما اگر قصد انتقال موقت صفحه ای را دارید ریدایرکت ۳۰۲ میتواند انتخاب بهتری برای شما باشد.

ریدایرکت ۳۰۱ چیست؟

برای اینکه بیشتر با ریدایرکت ۳۰۱ و تاثیر آن بر سئو سایت تا انتهای این بخش را حتما مطالعه نمایید. یکی از انواع ریدایرکت نوع ۳۰۱ آن می باشد به همین منظور اگر قصد داشته باشید یکی از صفحه های موجود بر روی وب سایت خود را که بازدید خوبی نیز دارد را به دلایل مختلفی حذف نموده و یا آدرس دهی آنرا تغییر دهید می بایست به موارد بسیار مهمی توجه نمایید زیرا در امر انتقال یک صفحه به صفحه ای دیگر تنها هدایت آن صفحه ملاک کار نخواهد بود و باید ارزش آن صفحه از نظر سئو و ربات های گوگل نیر به صفحه یجدید منتقل شود. برای این منظور از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده میشود تا علاوه بر انتقال آدرس قدیم به جدید ، ارزشی که آن صفحه داشته است را به صفحه ی جدید منتقل نمایید

به طور کلی در هنگام بازدید از یک صفحه وب سایت توسط مرورگر یا ربات های جست و جوگر سه حالت وجود دارد ۱- Status Code200 برقرار بوده و صفحه سایت بدون مشکل باز میشود، یا صفحه ۴۰۴ به دلیل حذف یا انتقال صفحه دیده میشود و یا ارور ۵۰۰ که نشانده ی مشکلی در سرور می باشد مانع از بالا آمدن صفحه ی مورد نظر میشود. ریدایرکت ۳۰۱ نوعی از Status Code200 می باشد که در صورت عدم وجود صفحه به مرورگر و یا ربات جست و جوگر این اعلان را میدهد که این صفحه موجود نبوده و بهتر است از صفحه ی جایگزین استفاده نماید. از ریدایرکت ۳۰۱ بیشتر برای انتقال دائمی صفحات استفاده میشود.

ریدایرکت ۳۰۲ چیست؟

اگر در وب سایت خود صفحاتی دارید که مایلید برای مدت مشخصی از دسترس کاربرخارج شوند ولی همچنان ارزش و اعتبار خود را حفظ نمایند می بایست از ریدایرکت ۳۰۲ استفاده نمایید. استفاده از ریدایرکت ۳۰۲ یکی دیگر از انواع ریدایرکت می باشد که بر روی سئو سایت شما نیز تاثیر گذار خواهد بود. در این روش به ربات های گوگل متوجه خواهند شد که صفحه ی مورد نظر همچنان بر روی سایت وجود دارد ولی به صورت موقت به صفحه ی دیگری منتقل میشود و ممکن است به سر جای خود بازگردد به همین دلیل ارزش و اعتبار لینک مربوطه در گوگل حفظ شده و بازدید ها همچنان از آن انجام میشود. تنها نکته ای که در رابطه با ریدایرکت ۳۰۲ می بایست به آن توجه نمایید این است که برای استفاده از ریدایرکت ۳۰۲ می بایست مدت زمان مشخصی را در نظر بگیرید زیرا در صورتی که مدت زمان زیادی از استفاده ی شما از ریدایرکت ۳۰۲ بگذرد ربات های گوگل با آن همانند ریدایرکت ۳۰۱ برخورد خواهند کرد و انتقال صفحه شما را دائمی تلقی می کنند.

ریدایرکت ۳۰۷ چیست؟

ریدایرکت ۳۰۷ یکی دیگر از انواع ریدایرکت می باشد که از نظر کاربرد همانند ریدایرکت ۳۰۲ می باشد و تنها فرقی که با ریدایرکت ۳۰۲ دارد این است که انتقال صفحات را بر اساس ورژن ۱/۱ پروتکل اینترنت انجام میدهد این در حالی است که ریدایرکت ۳۰۲ علاوه بر ورژن ۱/۱ در ورژن ۰/۱ نیز به خوبی می تواند صفحات را به طور موقت منتقل نماید. به نوعی دیگر میتوان گفت که ریدایرکت ۳۰۷ تنها نیمی از کار های ریدایرکت ۳۰۲ را انجام میدهد به همین جهت توصیه میکنیم برای اینکه در امر انتقال صفحات خود با مشکلی رو به رو نشوید از ریدایرکت ۳۰۲ استفاده نمایید.

ریدایرکت Meta Refresh

شاید تا به حال برای شما نیز پیش آمده باشد که وارد صفحه ای از وب سایتی شده باشید و با متنی مشابه ” صفحه مورد نظر یافت نشد . اگر تا ۵ ثانیه دیگر منتقل نشدید کلیک کنید” مواجه شده باشید. این پیام در حیقیت زمان برای بازدید کنندگان نشان داده میشود که مدیریت وب سایت از روش Meta Refresh برای انتقال صفحه های خود استفاده کرده باشد. استفاده از این روش به عنوان یکی دیگر از انواع ریدایرکت های موجود در دنیای اینترنت تنها مقدار کمی از ارزش صفحه را به صفحه جایگزین منتقل میکند به همین دلیل از نظر سئو دارای اهمیت کمتری می باشد.

برای انجام Meta Refresh می بایت تغییراتی در سطح صفحات وب سایت شما انجام شود. توجه داشته باشید که استفاده از این روش در برابر سایر روش ها از سرعت کمتری برای انتقال به صفحه ی جدید برخوردار می باشد.

در این مقاله سعی کردیم مهمترین انواع ریدایرکت که بر روی سئو شما تاثیر گذار هستند را به شما معرفی کنیم تا در صورتی که قصد انتقال و یا حذف صفحه ای از سایت خود را دارید و یا مایلید تا دامنه اصلی وب سایت خود را صورت کامل تعویض نمایید بتوانید صفحات حذف شده ی سایت خود را با کمترین کاهش ارزش از نظر سئو به صفحه یا صفحات جدید مد نظر خود انتقال دهید. پیشنهاد میکینم حتما به مابقی مقالات موجود بر روی سایت نیز سر بزنید.